From September 2020

Gail Morgan

Headteacher

Designated Safeguarding Lead

Leadership

Joint Assessment Leader

 

 

Melanie Campbell

Deputy Headteacher

Deputy Designated Safeguarding Lead

KS1 Phase Leader T4W Leader

Joint Assessment Leader

Development of Teaching Leader

 

Hanna Simpkin

Nursery - Woodpeckers Teacher

Geography Leader

Learning Council Leader

Emma Pattenden

Reception - Robins Teacher

Senior Leader

Early Years Leader

Learning Environment Leader

Phonics Leader

Early Years T4W Leader

Healthy School Leader

Deputy Designated Safeguarding Lead

Amy Henderson

Reception - Owls Teacher

 

Justine Pratt

Year 1 - Squirrels Teacher

PE Leader

Sophie Brickwood

Year 1 - Hedgehogs Teacher

Anti - Bullying Leader

 

Emma McLaughlin

Year 2 - Foxes Teacher

History Leader

 

Melanie Campbell

Year 2 - Badgers Teacher 

 

 

 

 

Rebecca Burdett

Year 4 - Elm Teacher

Senior Leader

Curriculum Leader

KS2 T4W Leader

 

Natalie Earle

Year 6 Teacher

Maths Leader

 

Ryan Morris 

Year 3 - Birch Teacher

Art and Technology  Leader

 

 

 

 Molly Lucas-Williams

(New Member of Staff)

Year 4 - Oak Teacher

NQT

 

 

 

 

Megan Lewis 

Year 3 - Ash Teacher 

Assistant Art and Technology Leader 

 

 

 

Mark O'Malley

Year 5 Teacher

Science Leader

 

 

 

 

 

 

 

 Hollie Davies, Elaine Gutteridge and Claire Sadler

Early Years Learning Support Assistants

Catherine Robertson, Rachel Mann, Charlie Sawers, Jean Wightman and Alex Sim

KS1 Learning Support Assistants

Gemma Bowes, Joanne Nelson, Sarah Driver,  Amanda Waitt and Charlie Sawers, 

KS2 Learning Support Assistants

Sara-Jayne Sims

Higher Level Teaching Assistant

 Curriculum Assistant Leader

Jean Wightman, Gemma Bowes 

Life Skills and Learning Mentors

 

 

Julie Howlett

Higher Level Teaching Assistant

Inclusion Leader

SAFS Leader

Deputy Designated Safeguarding Lead

Sophie Massey

SENco

MFL Leader

 

Neil Corfield

School Business Manager

Tara Hull, Julia Jenkinson, Karen Harman

Office Staff

Justine Musk

Attendance Officer

Conrad Palmer

Technician

Richard Mountain

Site Manager

Maxine Rodwell, Katherine Brightwell, Louise Stringer, Sarah Joseph

Catering

Joanne Nelson, Amanda Waitt, Laura Hopkins, Any Henderson, Claire Sadler, Hollie Davies, Sarah Driver, Charlie Sawers, and Elaine Gutteridge

Mid-Day Assistants

Daniel, Claire and Joanna

 

Cleaners